Specjalny Ośrodek Wychowawczy Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Łbiskach

Teatr

Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną już z samego faktu swojego upośledzenia mają ograniczone możliwości funkcjonowania w społeczeństwie, a niejednokrotnie nigdy nie będą zdolne do samodzielnej egzystencji. Pracując z naszymi dziećmi pragniemy stworzyć im jak najwięcej możliwości rozwoju. Od kilku lat "zabawa w teatr" jest formą, przez którą wszechstronnie możemy rozwijać potencjał naszych wychowanków, tak pod względem wychowawczym jak i dydaktycznym. Teatr daje olbrzymie możliwości rozwijania pamięci, mowy, koordynacji wzrokowo-ruchowej, logicznego myślenia, ekspresji ruchu, uspołecznienia, uczy cierpliwości i wytrwałości, pomaga w zdobywaniu wiedzy a przy tym daje wiele radości i satysfakcji z odniesionego sukcesu, co dla naszych dzieci jest niezmiernie ważne.

Wiele dzieci z naszego ośrodka jest niewerbalnych i mało sprawnych ruchowo, a chciałoby wystąpić na scenie i choć przez moment poczuć się kimś ważnym, podziwianym, oklaskiwanym (jest to szczególnie ważne dla dzieci, które nie mają swoich rodzin).

Aby stworzyć dzieciom taką możliwość, nasze inscenizacje muszą być dostosowane do poziomu każdego występującego w nim "aktora" i specjalnie wyreżyserowane. Istotnym elementem, jaki pragniemy osiągnąć w tych spektaklach jest poczucie estetyki i piękna, dlatego olbrzymią rolę odgrywa tu muzyka, światło, scenografia i kostiumy. Dzięki temu nasze przedstawienia cieszą się dość dużą popularnością wśród okolicznych mieszkańców i zaprzyjaźnionych szkół, co sprzyja integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem.

Dzieci zawsze ogromnie cieszą się z odwiedzającej nas publiczności.

Od początku pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną inscenizacje odgrywały dużą rolę w naszej pracy dydaktycznej. Były to zazwyczaj przedstawienia okolicznościowe (jak Jasełka Dzień Edukacji itp.), małe prezentacje poszczególnych Grup.

 

Od 2006 roku próbujemy stworzyć z naszymi dziećmi bardziej profesjonalny teatr.

 

Na scenie naszego teatru wystawiamy tzw. Przedstawienie Roku. Jest ono równocześnie prezentem od naszych wychowanków dla s. Dyrektor z okazji imienin.

Pomysłodawcą i reżyserem tych przedstawień jest s. Barbara Marczewska.

 

Zaczęło się w roku 2005/2006 od bajki "O Krasnoludkach i Sierotce Marysi". Była to sztuka w IV aktach. Wszystkie stroje i dekoracje przygotowywałyśmy same. Tak samo światło i muzykę.

 

W 2006/2007 roku przenieśliśmy się z akcją przedstawienia do średniowiecza. Scenariusz oparty był na bajce Mirosława Wierzbowskiego "Bajka o"" W naszej adaptacji spektakl miał tytuł "Bajka o Tęczowym Dzwonie". Dużym wyzwaniem było dla nas zaprojektowanie i uszycie średniowiecznych kostiumów, stworzenie dekoracji i dobranie odpowiedniej muzyki. W tym przedstawieniu po raz pierwszy wystąpiła w roli wędrownego Barda Pani Magdalena Kuta " aktorka Teatru Rozmaitości, która postanowiła, ku naszej wielkiej radości, włączyć się osobiście w ten teatralny projekt.

 

Nasz teatr zaczął się mocno rozwijać, trzeba było pomyśleć o modernizacji sceny. Pomalowanie jej na czarno (jak w prawdziwym teatrze), zamontowanie mechanizmów do kulis obrotowych, zawieszenie kratownicy na suficie, szyn do wieszania horyzontów, zamontowanie specjalnych szyn i mechanizmu kurtynowego (uszycie nowej kurtyny), wyłożenie podłogi sceny ognioodporną i antypoślizgową wykładziną baletową oraz wyposażenie sceny w to co najważniejsze czyli w oświetlenie: 12 profesjonalnych reflektorów teatralnych z nastawnią do obsługi poszczególnych świateł. Oczywiście nasz teatr nie mógłby się tak intensywnie rozwijać gdyby nie pomoc naszych przyjaciół.

Z tak przygotowaną sceną mogliśmy pomyśleć o naprawdę profesjonalnym teatrze.

 

W następnym przedstawieniu w 2007/2008 roku znaleźliśmy się w starożytnym Egipcie i Izraelu. W ten sposób dzieci mogły poznać stroje, muzykę, zwyczaje, wystroje wnętrz i przedmioty codziennego użytku charakterystyczne dla danej kultury i epoki.

"Ten, który przebaczył" to adaptacja biblijnej opowieści o Józefie egipskim i trudnej sztuce wybaczania. To było największe nasze przedstawienie. Brało w nim udział 65 wychowanków-aktorów. Izraelici- rodzina Jakuba; snopy i gwiazdy ze snu Józefa; Egipcjanie - dwór faraona, wojsko, kapłani, tancerki, służba; Kupcy Madianiccy z wielbłądem i niewolnikami i oczywiście w roli narratorki opowiedającej dzieje rodziny Jakuba - Pani Magda Kuta.

Przy realizacji tego przedstawienia nawiązałyśmy kontakt z firmą Kryolan City, która podarowała nam farby używane do makijażu i charakteryzacji aktorów, oraz z Panią Eleną Małecką - charakteryzatorką, która nieodpłatnie zorganizowała dla kadry pedagogicznej kurs wizażu i charakteryzacji. Wszak w naszym przedstawieniu występowali Egipcjanie i Egipcjanki z charakterystycznym makijażem.

 

Rok szkolny 2008/2009 przyniósł zmiany. S. Barbara Marczewska, główny reżyser i realizator naszych spektakli  opuściła naszą placówkę. W naszym teatrze była mała przerwa.

 

W roku szkolnym 2009/2010 razem z Przedstawieniem Roku, w którym uczestniczyły dzieci i młodzież z wszystkich Grup, każda Grupa w ramach "Święta Grupy" mogła zaprezentować się na scenie ze swoją mniejszą bądź większą inscenizacją.

 

Przedstawieniem Roku była bajka "Pinokio". W tej inscenizacji połączony został klasyczny teatr z aktorami oraz teatr kukiełkowy.

 

 

Rok szkolny  2010/2011. Tym razem na naszej scenie mogliśmy zobaczyć i przeżyć prawdziwe Zapusty. Nie przypadkowo spektakl odbył się we wtorek przed Środą Popielcową. Wychowankowie mogli zapoznać się z Tradycją Zapustów i przeżyć wejście w okres Wielkiego Postu.

 

Grupa SIÓDEMKA zaprezentowała się w tym roku w inscenizacji o Czerwonym Kapturku.

Bajka pełna kolorów, muzyki, tańca, trochę grozy i szczęśliwe zakończenie.

 

Grupa MARYNARZY przygotowała Misterium - Historia Zbawienia. Misterium, w którym wykorzystano Muzykę Piotra Rubika.

 

ROK szkolny 2013/2014

Z racji imienin s. Dyrektor Jadwigi Falkowskiej, wychowankowie naszego Ośrodka zaprezentowali nam spektakl pt.: "Kopciuszek". Przedstawienie to łączyło w sobie grę aktorską i teatr lalek. Ogromną rolę w inscenizacji, jak zawsze, odegrała muzyka, stroje i odpowiednie oświetlenie.

Wydarzenia

Czwartek 24.10.2013

KOPCIUSZEK

"KOPCIUSZEK"

Bóg w akcie stworzenia.

Środa 13.04.2011

Misterium - Historia Zbawienia

Historia Zbawienia

Poniedziałek 28.03.2011

Czerwony Kapturek

Czerwony Kapturek

Wtorek 08.03.2011

Zapusty

Zapusty

Czwartek 26.08.2010

Bajka Pinokio

Bajka Pinokio

Środa 10.09.2008

Ten, który przebaczył

"Ten, który przebaczył" - adaptacja biblijnej opowieści o Józefie egipskim i trudnej sztuce wybaczania.

Piątek 26.10.2007

Bajka o Tęczowym Dzwonie

Bajka o Tęczowym Dzwonie

Piątek 26.05.2006

Bajka o Krasnoludkach i Sierotce Marysi

Bajka o Krasnoludkach i Sierotce Marysi